Opis miejscowości

Jantar

To malownicza i cicha miejscowość  na szlaku Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Idealne miejsce do wypoczynku dla ludzi ceniących sobie spokój, z dala od miejskiego zgiełku. Leży pomiędzy Mikoszewem a Stegną. Przez te obszary przechodził niegdyś szlak bursztynowy.

Po sztormach, zwłaszcza zimą, można na plażach znaleźć liczne okazy bałtyckiego złota – bursztyny. Mieszane lasy Starej Mierzei schodzące na brzeg morza współtworzą mikroklimat sprzyjający osobom z problemami serca, płuc i układu nerwowego. W morskim powietrzu, bez względu na pogodę miesza się zapach jodu, olejków eterycznych i miocytów znakomicie wpływając na nasze samopoczucie.

Co roku w okresie wakacji letnich odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynuhttps://www.facebook.com/Mistrzostwa-Świata-w-Poławianiu-Bursztynu-472298496142773/

Piękna i czysta szeroka plaża w Jantarze przyciąga turystów z całej Polski i Świata. Jej położenie geograficzne sprzyja organizacji atrakcyjnych wycieczek do Gdańska, Gdyni, Sopotu, Malborka, Fromborka, itp. Jadąc w kierunku Krynicy Morskiej znajdziemy się na terenach Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”.

Największym bogactwem Jantaru jest jego położenie, mikroklimat, urok, przyroda, kąpielisko morskie z rozległymi plażami, wydmy utrwalone przez lasy sosnowe  i roślinność wydmowa – to wszystko sprawia, że turyści i wczasowicze coraz chętniej wybierają Jantar do wypoczynku i powrotu tu za rok.

Od LetniskaJantar do morza ok. 1500 m – przez centrum Jantara i las. Taki spacerek to raj dla zdrowia, sama przyjemność!

Atrakcje w Jantarze:

 • Muzeum Bursztynnictwa,
 • Wypożyczalnia Gogartów,
 • Szkoła Jazdy Konnej – Buffalo Bill,
 • Pasieka u Strusi,
 • Park rozrywki (głównie dla dzieci) z gigantycznymi figurami owadów (i znacznie mniejszymi żywymi oryginałami) – do tego wykłady, warsztaty plastyczne dla dzieci itp.,
 • Farma Jantar – zestaw atrakcji obejmuje mini-zoo, ptaszarnię, przejażdżki konne, baseny, boiska …  a dla bardziej dorosłych – SPA,
 • Staw PZW –  dla amatorów wędkowania; ponoć systematycznie zarybiany,
 • Pole do gry w mini-golfa – dziesięć dołków w typowo “minigolfowej” oprawie.

Co warto zobaczyć w okolicy?

 1. SZTUTOWO (ok.7 km.) – muzeum Stutthof http://stutthof.org/
 2. STEGNA (ok.6 km.) – park linowy, w sezonie karuzela
 3. MIKOSZEWO (ok.5 km) – stąd można udać się na niezapomniany spacer do ujścia Wisły – szczególnie polecam prawy brzeg Wisły, aczkolwiek lewa strona też ma swój urok!
 4. KRYNICA MORSKA (ok.30km.) – m.in Latarnia Morska, molo spacerowe
 5. GDAŃSK (ok.30 km.) – z Mikoszewa promem przez Wisłę, Stare Miasto, oliwskie Zoo http://www.zoo.gda.p­l/
 6. SOPOT (ok.67 km.) – koniecznie sopockie molo http://www.molo.sopo­t.pl/pl/index.html i Opera Leśna
 7. GDYNIA (ok.75 km.) – polecam Oceanarium
 8. ELBLĄG (oK.43 km.) – pięknie odbudowane Stare Miasto, bulwar nad rzeką Elbląg, 100 letnia fontanna, Brama Targowa
 9. FROMBORK (ok.73km.) – Wzgórze Katedralne, którego główną budowlą jest gotycka katedra wniebowstąpienia NMP, warte polecenia jest planetarium
 10. MALBORK (ok.44 km.) – oczywiście zamek krzyżacki, http://www.zamek.mal­bork.pl/, a dla dzieci wielka frajda w Dinoparku.